29/11/2024

Uspješno završen projekt Zdravi vrt vrtiću

Uspješno završen projekt Zdravi vrt vrtiću

Udruga Zdravi Novigrad, u partnerstvu s dječjim vrtićima Tičići i Girasole, uspješno je provela projekt „Zdravi vrt vrtiću“. Aktivnosti projekta trajale su od lipnja do kraja studenog 2024., a glavni ciljevi bili su jačanje kapaciteta udruge i dječjih vrtića u pripremi i provedbi projekata, razvoj volonterstva i suradnje u lokalnoj zajednici, te provedba aktivnosti kojima će se djeca, a posredno i njihovi roditelji potaknuti na zdravu i raznovrsnu prehranu, odnosno djecu od malih nogu učiti o uzgoju i važnosti zdrave hrane.

U današnje vrijeme kada se većina stvari kupuje u trgovačkim centrima, djeca čiji roditelji ili nonići nemaju vlastiti vrt, često ni ne znaju odakle dolazi povrće i voće, te kako se ono uzgaja. U sklopu projekta nabavljene su drvene vrtne gredice, sadnice i vrtlarski alat za najmlađe, platnene vrećice i boje. Sadnjom i brigom o vlastitom vrtu, te posjetom lokalnom OPG-u Krevatin i rasadniku Frančeskija, djeca su učila vještine važne za cijeli život, jačala su vlastite kompetencije, timski rad i samopouzdanje, a plodove svoga rada mogu ubrati i pojesti.

U sklopu projekta djeca su se imala priliku upoznati s poslovima poljoprivrednika/ice i stolara/ice koji su u ovo tehnološko i digitalno doba pomalo zanemareni, iako su obrtnička i poljoprivredna zanimanja od izuzetnog značaja. Ova su zanimanja bila Superjunaci projekta, a djeca su se uz odličnog stolara i mentora Alena Radića, upoznala s alatima i drvom, ali i sama iskušala u korištenju alata i izradi drvenih gredica od recikliranih paleta. Iste palete su kasnije još uz pomoć svojih odgajateljica obojali i zasadili.

Na OPG-u Krevatin gdje su ih srdačno dočekali gospođa Jole i njen sin Daniel, pokazali su svoje veliko gospodarstvo i djeca su se upoznala sa zanimanjem poljoprivrednika/ice. Obitelj Krevatin se uzgojem domaćeg voća i povrća na Sv. Servulu u Novigradu bavi više od 20 godina, te su djeca imala prilike vidjeti kako se pripremaju sadnice, gdje se one sade, kako izgledaju plastenici, navodnjavanje, poljoprivredni strojevi. Sami su brali, kušali i mirisali pomidore, paprike, basilico, češnjak, mandarine, maline i kupine, a jako su se razveselili traktorima i kokicama. Dobili su još i sadnice, kašetu mandarina i prekrasne tikve, te zadovoljni nastavili put prema rasadniku Frančeskija kod Savudrije.

rasadniku Frančeskija ih je dočekala gospođa Ester Brajković Vladilo koju su mališani razveselili prekrasnim buketićem samoniklog bilja. Obilazak rasadnika započeli su u masliniku, te su se i sami okušali u berbi maslina. Posebno ih je oduševio stroj za čišćenje ploda masline od lišća. Zatim im je Ivana pokazala žireve i jednogodišnje sadnice hrasta i bora, te objasnila kako se stabla sade i njeguju. Obišli su i plastenik s ukrasnim biljem i sadnicama. Mališani su i iz rasadnika otišli punih ruku darova! Dobili su žireve kako bi ih sami mogli posaditi, sadnicu hrasta, te nekoliko ukrasnih sadnica bilja za okoliš svog vrtića.

O ekologiji su učili uz lutkarsku predstavu Keko Eko, a na kreativnim, likovnim radionicama sami su oslikali platnene vrećice za svoje roditelje kako bi ih potaknuli na smanjenje korištenja jednokratnih, plastičnih vrećica.

Kako kažu u rasadniku Frančeskija “Zasaditi vrt znači vjerovati u sutra”, a mi smo naše male novigradske vrtove zasadili.

„Ovaj projekt proveden je uz financijsku potporu Zaklade Istra – Fondazione Istria iz sredstava Fonda gradova i općina“.

Podijelite ovu objavu
Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Još objava